Matininkai ir turto vertintojai

  Turto vertintojų pranešimai

Saityno pertvarka

Perstatome www.matininkai.lt naująja Flex technologija, HTML5 ir CSS3 standartais.

Dabartinė buveinė internete nėra tobula, bet veikia gana tvarkingai, todėl per pirmąjį audito posėdį pasiteiravau, kokia užduotis ir laukiama nauda — ar apsimokės pertvarka. Šeimininko akimis, papildomi poreikiai iš esmės yra du:

Kadangi korporacijos akcininkai nusprendė atsisakyti NT verslo ir jo vietoje svarstė galimybę išplėsti turto vertinimo sritį į internetą, tai pasisiūliau, jei neras tinkamesnio meistro, atlikti pats, ir dar apsunkinau sau užduotį — šia proga sukurti WWW buveinę kuo tobuliau, kad jinai tiktų kaip nepriekaištingo leidinio pavyzdys.

Patvarumą lemia standartų išmanymas, apsieinant be įgalumo ramentų. Ši WWW buveinė veikia, išlieka visavertė ir be internete paplitusių papildų:

  1. sekimo slapukų (cookies) — lankytojams jaukas čia nebrukamas visai;
  2. „JavaScript“ automatikos narkotikų — kai senosios buveinės nė pagrindinė turinio rodyklė (menu) neišsiskleidžia be JS;
  3. „Flash“ nei jokių kitokių žvalgyklės įskiepių nereikia, nes visa medžiaga pateikta atvirais formatais;
  4. net be išvaizdos CSS aprašo tinklapiai lieka aiškūs ir veikiantys, tik be apdailos.

Dailė. Puošyba, prãbanga, mirgančiais ir krutančiais vaizdais suvilioti, nukreipti lankytojo dėmesį nuo turinio tai nesunku — proto reikia išgauti grožiui paprastumu. Čia nėra bereikšmių grafikos elementų, skirtų vien puošybai arba išdėstymui išramstyti, yra vien tik teikiamų paslaugų ženklai. Ir fontais (šriftais) tenkinausi pačiais bendriausiais (nes jie patvariausi ir lengviausi), tik išryškindamas jų pačių grakštumą. Spalvų skaičių apribojau iki vienos žalios — nuo beveik juodos iki visai baltos. Grožio siekiau nuosaikumu, aiškumu, švara, darna ir logika. Sunkiausia apdailos dalis yra dugno apmušalai — vaizdas į Vilniaus „stiklainius“ ir Šnipiškių sklypus nuo piliakalnio. Tai mano autorinė nuotrauka, padaryta priešingai įprastoms nuotraukoms nuo Aukštutinės pilies arba į ją. Išsirinkau todėl, kad atitinka paskirtį (žemėtvarką, sklypų ir statinių kadastrinius matavimus, turto vertinimą) ir yra patraukli lankytojui — nes žmogui, kaip ir kitiems gamtos tvariniams, įgimta jaustis jaukiai žalumoje, ypač įsitaisius aukštai ir saugiai, apžvelgiant platų slėnio gamtovaizdį apačioje.

Aiškumas. Viskas, ko reikia, naujojoje buveinėje interneto lankytojui matoma vienu metu, aprėpiama kiekviename tinklapyje. Visas tinklapio turinys telpa, išguldytas ant balto lapo viduryje. Nesmulkiomis, vien raiškiomis raidėmis (su „serif“ užkartomis). Glotniomis raidėmis be užraitymų (sans serif) — tik susiję dalykai: nuorodos į gretimus tinklapius, turinio rodyklės. Korporacijos paslaugų rodyklės sutelktos į tris skiltis su ryškiomis jų antraštėmis ir atitinkamų paslaugų ženklais. Tie ženklai ir jų antraštės atveria bendrą paslaugos pristatymą, bet smulkesnių dalių aprašymai taip pat matomi visada, smulkesnėje rodyklėje po ženklu. Dar nepaspaudęs nuorodos, lankytojas gali sužinoti, apie ką bus tas tinklapis — palietus jo nuorodą pele, iššoka paaiškinimo raštelis, o palangėje atsiranda URL, kuris čia visada dalykinis, be lankytojui bereikšmių žodžių ir programavimo ženklų. Aišku ne tik žmogui, bet ir saityno indeksavimo bei paieškos robotui: dalykinius URL apibūdina rel="index", rel="bookmark", rel="alternate" hreflang="en", jau minėti title="rašteliai", paskirties sklypai ‹main›, ‹aside›, ‹section›, ‹nav›, ‹article›, ‹header›, ‹footer› ir kitos prasminės naujojo HTML5 standarto žymos.

Patogumas. Šios buveinės tinklapius patogu skaityti bet kokio dydžio ekrane, paduku, kišeniuku, stačiai ir gulsčiai. Kadangi paslaugos sugrupuotos į tris dalis su bendrais jų pristatymais, lankytojui dažniausiai užteks tik pataikyti pirštu į vieną iš trijų paslaugos ženklų. Kontaktų tinklapyje žemėlapiai „gyvi“, el. pašto adresai nenuslėpti, „jautrūs“ net ir telefono numeriai: netenka jų nurašinėti, kopijuoti, užtenka paliesti — ir numeris atsidurs savaime atsivertusio telefono rinkimo lovelyje, paruoštas skambinti. Kompiuterio ekrane tinklapis laisvai tilps sugretinti su kitos programos langu (arba net keliais) — sutikrinti duomenims, palyginti, kopijuoti. Kai viename lange per visą ekraną, iškart dera pasididinti mastelį bent pusantro karto (150%) ir skaityti atsilošus — apdaila nesuges, vaizdas dargi maloniai išgražės. Brandžiuose metuose, silpnesniu regėjimu mastelį galima išsididinti dvigubai ir trigubai — tinklapiai išliks tvarkingi ir aiškūs. Jei kas neaišku arba panorus greit ką nors rasti — visų tinklapių viršuje, įprastoje vietoje dešiniajame kampe yra nuoroda į turinio rodyklę (buveinės sandarą su visų tinklapių aprašu) ir paieškos lovelis parūpusių žodžių užklausai. Nemokantis lietuviškai nesutriks, nes jį pirmiausia pasitiks siūlymas pereiti į anglišką arba rusišką buveinės atmainą (viršutiniame kairiajame kampe). Spausdinti galima iškart — pranešimai jau atskirti nuo pašalinės tinklapio dalies, sumaketuoti A4 popieriaus lapui. Išmaniuoju telefonu galima ne tik skaityti, bet ir rašyti, šeimininkauti savo buveinėje — leidybos staklės puikiai valdomos ir tapšnojant kišeniuko ekrane.

Saugumas. Redaguojant tinklapius „iš vidaus“, ryšys bus užšifruotas TLS, kad nesektų pakeliui nuskaityti slaptažodžio ir kitų duomenų. El. pašto adresai žmonėms rodomi, bet nuo „spam“ brukalo robotų yra užkoduoti. Svarbus saugumo ir apskritai patvarumo veiksnys yra atskyrimo principas. Čia atskirta ne tik DOM sandara nuo CSS išvaizdos, bet ir tinklapių programiniai XSLT ruošiniai nuo pačių staklių PHP rašmenų, raštų raiška (HTML) nuo jų teksto (Textile). Atskirai nuo raštų saugomi ir savaip tvarkomi paveikslai, atskirai kiti failai. Leidybos skiltys atskirtos nuo teminių sričių. Ir taip toliau — švariai atskirta visa, kas tik logiškai įmanoma. Rašytojas netrukdo dailininkui, dizaineris nekelia pavojaus programuotojui. Įsibrovimas arba gedimas visada liks vietinis, nesugadins ne savo modulio, nesugriaus viso leidinio. WWW leidybos staklės „Textpattern“ yra nežinybinės (atviro kodo) ir gerai prižiūrimos, o kad jos mažai kam žinomos, vertinamos tik aukšto lygio saityno meistrų — tai juk puiki saugumo sąlyga. Dar mažiau kam žinomas kone tobulas atviro kodo HTTP serveris „Hiawatha“ — kurio pranašumai ypač ryškūs saugumo srityje (security first).

Švara pasiekta originaliu rankų darbo dizainu (tiek duomenų architektūra, turinio išdėstymu, HTML santvaromis, tiek ir CSS apdaila) be išankstinių ruošinių (bootstrap, foundation, normalize, reset, responsive, theme). Daug bereikalingo PHP, XSL, HTM, CSS kodo sutaupyta naująja „Flex“ technologija. Švaru ne tik iš išorės žmonėms, bet ir robotams iš vidaus (view source): pažvelkite, kaip taupu, aišku, darnu — tarsi eilėraštis (code is poetry)! Nuo kodo logikos ir švaros nemaža dalimi priklauso

Pajėgumas, sparta, vikrumas — saityno buveinė atsiveria ir tinklapiai persijungia kone akimirksniu.

Vladas Palubinskas